Zakup nieruchomości na firmę, czy na osobę prywatną - który jest bardziej opłacalny? – część druga

Część pierwsza artykułu znajduje się pod adresem: http://bezpiecznyzakupnieruchomosci.pl/blog/zakup-nieruchomo%C5%9Bci-na-firm%C4%99,-czy-na-osob%C4%99-prywatn%C4%85-kt%C3%B3ry-jest-bardziej-op%C5%82acalny-%E2%80%93-cz%C4%99%C5%9B%C4%87-pierwsza.html

Nadto, w takiej sytuacji należy pamiętać, iż po założeniu działalności gospodarczej trzeba złożyć specjalną deklarację (VAT-R) z wskazaną wcześniejszą datą rozpoczęcia tej działalności.

Z drugiej strony istnieje możliwość zakupu nieruchomości w charakterze osoby fizycznej – wtedy oczywiście płaci się podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) lub podatek VAT, w zależności od kupowanej nieruchomości (te kupowane od dewelopera posiadają czasem podatek VAT wliczony już w cenę – wtedy nie płaci się PCC). Jednakże po dokonaniu takiego zakupu nieruchomości można ją włożyć w mienie działalności gospodarczej, co nie jest już przedmiotem opodatkowania. Reasumując, najkorzystniejsze finansowo jest kupno nieruchomości na firmę oraz całkowite jej wykorzystanie pod np. biuro. Wykorzystanie tak zakupionej nieruchomości częściowo tylko pod firmę jest już proporcjonalnie mniej opłacalne. Na samym końcu, najmniej korzystną dla portfela jest opcja kupienia nieruchomości w charakterze osoby fizycznej, po czym przesunięcia własności na rzecz otwartej bądź otwieranej działalności gospodarczej.


Masz pytanie albo szukasz dokładniejszej odpowiedzi? Skontaktuj się z nami


Zapisz się do newslettera