Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) - kiedy płacimy?

Podatek od czynności cywilnoprawnych - kiedy płacimy?

Dokonując transakcji nabycia nieruchomości musimy liczyć się z obowiązkiem poniesienia  kosztów z tym związanych. Oprócz taksy notarialnej za zawarcie umowy pojawia się również obowiązek zapłaty podatku. W zależności od tego, z jakiego rynku nabywamy nieruchomość, powstanie obowiązek zapłaty podatku od towarów i usług (VAT) lub podatku od czynności cywilnoprawnych, zwanego PCC. 

Podatek od czynności cywilnoprawnych wystąpi, jeżeli transakcja jest zawierana pomiędzy osobami fizycznymi. Oznacza to, iż obowiązek jego zapłaty pojawia się przy zakupie nieruchomości z rynku wtórego. Obciąża on wyłącznie kupującego i pojawia się z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej, czyli w chwili zawarcia umowy. Jeżeli strony zawierają umowę przedwstępną, wówczas obowiązek podatkowy powstaje dopiero przy zawarciu umowy przyrzeczonej, która przenosi prawo własności na nabywcę (art. 3 ust. 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych). Stawka podatkowa wynosi 2% wartości rynkowej nieruchomości. Obliczenie wysokości i zapłata tego podatku jest dokonywana przez notariusza przy podpisywaniu umowy.  

PCC nie wystąpi, jeżeli transakcja sprzedaży będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług ( VAT).   Dotyczy to domów lub mieszkań kupowanych od dewelopera lub spółdzielni mieszkaniowej. 

Chcesz sprawdzić ile wyniesie podatek od czynności cywilnoprawnych w Twoim przypadku? Skorzystaj z naszego kalkulatora opłat notarialnych:

kalkulator notarialny


Masz pytanie albo szukasz dokładniejszej odpowiedzi? Skontaktuj się z nami


Zapisz się do newslettera